- وب سایت مهندس علي ماهرالنقش - http://www.amaher.ir -

آرامش و آسایش در شهر اسلامی

انسان دارای دو بعد وجودی است، روح و جسم.

[1]چنانچه خداوند خالق بشر چنین می فرماید: «وَ إِذْ قَالَ رَبُّکَ لِلْمَلَئکَهِ إِنىّ‏ِ خَلِقُ  بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ * فَإِذَا سَوَّیْتُهُ وَ نَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِى فَقَعُواْ لَهُ سَاجِدِینَ[۱]» ترجمه: «و (به خاطر بیاور) هنگامى که پروردگارت به فرشتگان گفت: «من بشرى را از گل خشکیده‏اى که از گل بدبویى گرفته شده، مى‏آفرینم. هنگامى که کار آن را به پایان رساندم، و در او از روح خود دمیدم، همگى براى او سجده کنید!»»

لذا در نگاه دینی و اصول گرا، هر مدل و الگویی که در رابطه با انسان صحبت می کند، اگر بخواهد  مدلی جامع و مانع باشد، باید به هر دو بُعد انسان، یعنی روح و جسم توجّه نماید.

از طرف دیگر وقتی در نگاه آرمانی مان، صحبت از شهر اسلامی می کنیم؛ یعنی جایی که انسان بر اساس شاخص ها و ملاک های اسلام[۲]، دارای راحتی، آزادی و زمینه رشد و تعالی در همه ابعاد انسانی اش باشد؛ و در یک جمله «ایجاد زمینه عبودیت» که رمز خلقت انسان است. چرا که فرمود: «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ»[۳] ترجمه: «من جنّ و انس را نیافریدم جز براى اینکه عبادتم کنند (و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند)»

بنابراین یکی از شاخص های شهر اسلامی آن است که، یک انسان در شهر اسلامی دارای راحتی روح و جسم باشد؛ که به راحتی روح، آرامش و به راحتی جسم، آسایش می گویند.

لذا در طراحی سیستم های مدیریت شهری اسلامی باید به دو مقوله آرامش و آسایش و آن هم با ملاک های اسلامی توجه شود.


[۱] قرآن کریم، سوره حجر، آیه ۲۸ و ۲۹

[۲] اسلام که دین کامل است، که فرمود: «إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلام» (آل‏ عمران : ۱۹)

[۳] قرآن کریم، سوره الذاریات، آیه ۵۶