- وب سایت مهندس علي ماهرالنقش - http://www.amaher.ir -

آیا اولویت شورای عالی انقلاب فرهنگی اسباب بازی است؟

 

در خبری آمده بود که:[۱] «در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر احمدی نژاد صورت گرفت؛ بررسی آسیب های فرهنگی و اجتماعی کشور در حوزه نوشت‌افزار، لوازم‌التحریر و اسباب بازی: در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که شامگاه امروز (سه شنبه) به ریاست دکتر محمود احمدی نژاد برگزار شد، …… در ادامه این جلسه در حوزه مهندسی فرهنگی و رسیدگی به آسیب های فرهنگی و اجتماعی، وضعیت نوشت‌افزار، لوازم‌التحریر و اسباب بازی در کشور به منظور ارتقاء وضعیت تولید این محصولات به لحاظ کمی و کیفی و رویکردهای منطبق با ارزش‌ها و معیارهای فرهنگی و اخلاقی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین در این جلسه درباره ساماندهی تولید نوشت افزار و اسباب بازی و ضابطه مند نمودن واردات این محصولات و نیز تقویت مجموعه های تولیدی که نسبت به رعایت معیارهای فرهنگی و اخلاقی در تولیدات خود دغدغه دارند، پیشنهاداتی ارائه و بررسی شد.

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر گردید بنیادی برای نظارت، برنامه ریزی، حمایت و هدایت ساخت و تولید اسباب بازی و به کارگیری نمادهای منطبق با معیارهای فرهنگی و اخلاقی در نوشت افزار تشکیل شود که تدوین اساسنامه و تعیین حدود وظایف، مسوولیت ها و اختیارات آن به جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی موکول شد.»

برایم سوالی مطرح شد. درست است که موضوع نوشت افزار و اسباب بازی امروز به عنوان یکی از ابزارهای رسانه ای برای انتقال فرهنگ استفاده می شود، و باید به آن توجه جدی نمود؛ ولی

۱-     آیا این کار وظیفه و اولویت شورای عالی انقلاب فرهنگی است و یا مثلاً شورای فرهنگ عمومی؟

۲-     آیا مگر در سال ۱۳۷۷ همین شورای عالی انقلاب فرهنگی، در جلسه شماره ۴۲۲ مورخ۷۷/۴/۱۶ خود اساسنامه شورای نظارت بر اسباب بازی را به تصویب نرسانده است؟ [۲]. حالا آیا قرار است دوباره شورای دیگری تشکیل شود؟! (دانلود اساسنامه مصوب شورای عالی) [1]

۳-     آیا اولویت دار ترین موضوع فرهنگ کشور برای این جلسه، موضوع ساماندهی تولید نوشت افزار و اسباب بازی بوده است؟ آیا موضوعاتی مانند موارد زیر اولویت بیشتری نداشته اند؟

– راه اندازی قرارگاه فرهنگ کشور
– راه اندازی نظام رصدی فرهنگ کشور
– اصلاح نظام برنامه ریزی فرهنگ کشور
–  …

پیشنهاد موکّد به مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی، فقط یک کلمه،

توجّه به اولویت ها نمایید.


[۱] http://www.president.ir/fa/41888 [2]

   شناسه خبر: ۴۱۸۸۸ – سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۱ – ۲۰:۴۸   –  محمدسعید نجفی مقدم

[۲] http://www.iranculture.org/fa/simpleView.aspx?provID=1070