- وب سایت مهندس علي ماهرالنقش - http://www.amaher.ir -

ما به افراد عاقل، متدین، انقلابی و ولایی در مجلس نیاز نداریم

مقدمه

مجلس شورای اسلامی در رأس امور است و بسیار مهم. (که چون از بدیهیات است از این عبور می‌کنیم) اما چنین مجلسی را نمایندگان آن و نظامات حاکم بر آن می‌سازد. پس برای داشتن مجلسی قوی و کارآمد در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، هم باید نظامات آن را تقویت کنیم و هم نمایندگانی در تراز ام‌القری جهان اسلام به آنجا بفرستیم. اما این نمایندگان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

 

یک ضرورت عقلی و شرعی به نام «شاخص­ مداری»

خداوند می‌فرماید: «وَ زِنُوا بِالْقِسْطاسِ‏ الْمُسْتَقیمِ» [۱] [1] یعنی: «و با ترازوى صحیح وزن کنید»؛ لذا باید دارای شاخص­ های محکم و صحیح باشیم. اما قسطاس مستقیم برای انتخاب نماینده مجلس چیست؟ برای پاسخ ابتدا باید وظایف مجلس را مشخص کنیم و سپس بر آن اساس ویژگی‌های مجریان آن وظایف را تعیین نماییم.

 

اهم وظایف مجلس

اگر بخواهیم به طور بسیار فشرده اهم وظایف مجلس را برشماریم، باید به سه مورد زیر اشاره کنیم.

 

به عبارتی در یک نگاه استراتژیک، تعیین چشم‌انداز و قله مطلوب کشور در ۲۰ سال آینده را، مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می‌دهند، که در قالب سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ جمهوری اسلامی ایران مصوب شده است. حال برای دستیابی به این قله می‌بایست اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تعریف نمود، تا در مسیری پلکانی از وضعیت موجود به آن قله مطلوب دست یابیم.

 

طراحی این مسیر پلکانی بر عهده مجلس شورای اسلامی است، که با همکاری دولت و در قالب برنامه‌های پنج‌ساله توسعه و نیز برنامه‌های سالانه، اهداف و برنامه‌های وصول به آن‌ اهداف را تعیین و تصویب می‌کند.

مسیر پلکانی برنامه ریزی

اما جای تأسف برای جایگاهی است که برای همه ارکان کشور «برنامه» مصوب می‌کند، اما خودش فاقد برنامه راهبردی، پنج­ساله و سالانه باشد! البته مجلس در بسیاری از امور جاری و خُرده برنامه­های خود دارای نظام و انضباط قابل قبول است، اما در مباحث کلان نه!

لذا باید مجلس در نگاهی تحول­زا دارای برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت، بلندمدت و راهبردی شود.

 

شاخص‌های نمایندگی

در ابتدای انقلاب اسلامی که کشور در فضای انتقال بسر می‌برد، دنبال این بودیم که،

 

اما امروز این‌ها کفِ انتظارات از نماینده مجلس است. مجلسِ امروز که می‌خواهد نظام در حال جنگ با استکبار را به‌پیش برد، نظام آفت‌زده به فساد را اصلاح کند، نظام الگو برای بیداری اسلامی را طراحی کند، باید بسیار فراتر از این شاخص‌ها نماینده داشته باشد.

 

متأسفانه باید گفت که مجلس امروز ما در شأن جمهوری اسلامی ایران و افق‌های ترسیم‌شده توسط قانون اساسی و نیز مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) نیست. چون نه‌تنها حداکثرها را ندارد، بلکه در حداقل‌ها هم دچار مشکل است.

 

لذا انتظاری معقول، منطقی و مشروع خواهد بود؛ از کسانی که در امر شاخص­سازی و شاخص­دهی برای انتخاب نمایندگان مجلس مؤثرند و نیز شورای نگهبان که مرجع تأیید صلاحیت کاندیداهای نمایندگی است؛ که به دنبال «افراد» عاقل [۲] [2] ، متدین، انقلابی و ولایی نباشند؛ بلکه به دنبال «نظام­سازان» عاقل، متدین، انقلابی و ولایی باشند. به دنبال «برنامه‌ریزان» عاقل، متدین، انقلابی و ولایی باشند؛ و … .

 

امید آنکه کاری کنیم که بماند، نه کاری کنیم که بمانیم! ان‌شاءالله

 

——————————-

[۱] [3] قرآن کریم، سوره شعرا، ۱۸۲

[۲] [4] در اینجا منظور ما از عاقل همان تعریف مصطلح عاقل در جامعه است، و نه تعریف بسیط آن که در برگیرنده همه کمالات و فضائل است.