- وب سایت مهندس علي ماهرالنقش - http://www.amaher.ir -

نقش حوزه، دانشگاه، دولت و مردم در فرهنگ چیست؟

اصفهان زیبا – ۱۲ ابان ۱۳۹۴

 

در ادامه سلسله مقالات مدیریت جامع فرهنگ پس از بیان ضرورت موضوع، چند سوال کلیدی درباره فرهنگ و موضوعات مرتبط با آن مطرح کردیم؛ و اینک در مقاله شانزدهم به بررسی این سوال می پردازیم، که نقش حوزه، دانشگاه، دولت و مردم در فرهنگ چیست؟

 

نقش حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها در فرهنگ

در تعریف مدیریت جامع فرهنگ بیان شد، ستون فقرات مدیریت جامع فرهنگ، مهندسی فرهنگ است و سرمایه انسانی اصلی در مهندسی فرهنگ متخصصین فرهنگی و دینی و نهاد اصلی در این زمینه همان حوزه‌های علمیه و دانشگاه­های کشور هستند.

 

حوزه باید بتواند و می‌تواند تا با استفاده از منابع غنی وحیانی و نیز عترت پیامبر (ص) و معصومین(ع) و با علم به نیازهای عملیاتی جامعه نسبت به نسخه‌پیچی درصحنه، به‌موقع و به‌روز عمل نماید. چراکه تنها نسخه درمان‌کننده فرهنگ باید برگرفته از مزیت رقابتی جمهوری اسلامی باشد؛ و آن محکماتی است که برگرفته از کتاب و سنت است. امّا روشن است که تبدیل این منابع به راهکارهای تجویزی نیازمند تأمّل و تدبّر و تفکّر و تعمّق، در کنار احساس مسئولیت در امر فرهنگ است. تجویزی نه از موضع انفعال در مقابل عمل انجام‌شده، بلکه از موضع فعّال و مبتکرانه برای انجام برنامه‌های فرهنگی کشور.

 

و همین‌طور دانشگاه باید با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌ها و دانش خود باید حوزه را در این مسیر یاری نماید.

در این رابطه مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی را به طور بسیار فشرده ملاحظه می­نمایید.

نقش دولت‌ها در فرهنگ

وظیفه دولت‌ها در فرهنگ، زمینه‌سازی و بسترسازی مناسب است؛ چنانچه رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند: «باید این را مواظب باشیم. باید مواظبت کنیم. مسئولیت به عهده‌ى کیست؟ آیا به عهده‌ى دولت است؟ به تنهائى، نه، وظیفه‌ى دولت زمینه‌سازى است؛ وظیفه‌ى عملیاتى و میدانى به عهده روحانیت است، به عهده‌ى زبدگان است، به عهده‌ى نخبگان حوزه و دانشگاه است. این وظیفه‌ى میدانى است. من امروز نگاه می‌کنم جاى این مجموعه‌ى مکرم دینى و علمى را در خیلى جاها خالى مى‌بینم.»

 

نقش مردم در فرهنگ

مخاطب اصلی فرهنگ و فرودگاه همه مباحث مدیریتی و علمی و اندیشه‌ای آن «مردم» است. آحاد افراد یک جامعه هستند که فرهنگ یک کشور را می‌سازند. لذا نقش کلیدی و اصلی در زمینه فرهنگ بر عهده همین مردم است.

آن‌ها هستند که با ارزش‌ها و نگرش­های پذیرفته‌شده‌شان و رفتارهایشان جلوه­گرانی واقعی از وضعیت سطح فرهنگ جامعه هستند. لذا به جرأت می‌توان گفت که کلیدی‌ترین و اصلی‌ترین نقش در فرهنگ بر عهده مردم نهاده شده است.

 

در آخر از همه صاحب نظران و نخبگان عرصه مدیریت و فرهنگ تقاضا می شود تا نقدها و نظرات تکمیلی خود را از طریق سایت www.amaher.ir [1] با نگارنده در میان گذارند.