- وب سایت مهندس علي ماهرالنقش - http://www.amaher.ir -

نماینده مجلس باید بداند، بخواهد و بتواند …

در مقاله نظام سازی و ویژگی های نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیان گردید که، ما در مجلس نمایندگانی لازم داریم که علاوه بر ویژگی های کلی تعیین شده توسط امام راحل (ره) و مقام معظّم رهبری (مدظله العالی)، دارای تفکّر سیستمی و توانمند در نظام سازی باشند. بتوانند به دور از نگاه های محدود قومی و قبیله ای، سیاسی و جناحی؛ به نظام سازی بپردازند.

————————————————————–

از زاویه دیگر یک نماینده مجلس باید بداند، بخواهد و بتواند به وظائف خود عمل نماید، تا در ایفاء نقش خود در مجلس موفق باشد.

نماینده مجلس باید بداند که وظیفه اش نظام سازی، برنامه ریزی، نظارت و هدایت کلان امور کشور است. (علم به موضوع داشته باشد)

پس از آنکه نماینده مجلس دانست چه وظیفه ای دارد، باید بخواهد که به آن عمل نماید. (عزم بر انجام آن موضوع) در طول تاریخ بسیار بوده اند کسانی که حق را دریافته، ولی به دلایل مختلف نتوانسته اند به آن عمل نمایند. پس ممکن است نماینده وظیفه خود را بداند ولی ترس، نقاط ضعف احتمالی، منافع مادی و … به او اجازه قیام لله ندهد.

در مرحله سوّم پس از علم و عزم؛ نماینده مجلس باید بتواند که به درستی ایفاء نقش نماید. باید بداند چگونه وظیفه اش را در نظام سازی،

                         در برنامه ریزی،

                         در نظارت،

                         و در هدایت کلان به انجام برساند.

در این شرایط است که مجلسی مملو از درختان پر ثمر خواهیم داشت، که فرمود: «أَ لَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کلَِمَهً طَیِّبَهً کَشَجَرَهٍ طَیِّبَهٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَ فَرْعُهَا فىِ السَّمَاءِ (۲۴) تُؤْتىِ أُکُلَهَا کلُ‏َّ حِینِ  بِإِذْنِ رَبِّهَا  وَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ(ابراهیم ۲۵)

آیا ندیدى چگونه خداوند «کلمه طیبه» (و گفتار پاکیزه) را به درخت پاکیزه‏ اى تشبیه کرده که ریشه آن (در زمین) ثابت، و شاخه آن در آسمان است؟! (۲۴) هر زمان میوه خود را به اذن پروردگارش می دهد. و خداوند براى مردم مثلها مى‏زند، شاید متذکّر شوند (و پند گیرند)! (۲۵)»

به آن امید.