- وب سایت مهندس علي ماهرالنقش - http://www.amaher.ir -

زنجیره ارزش ۳ ت

برای انجام امور زندگی باید به زنجیره ارزش [1][۱] [2] آن توجه کنیم، (که تعریف آن در این مقاله آمده است – اینجا [1]) و مشتمل بر ۳ کلمه است: (تلاش – توسل – توکل)

۱- تلاش

۲- توسل

۳- توکل

 

تلاش:

هیچ کاری بدون تلاش، عزم، همت و جدیت محقق نمی شود. لذا فرمود: «وَأَن لَیسَ لِلإِنسانِ إِلّا ما سَعىٰ»[۲] [3] یعنی: «و اینکه برای انسان بهره‌ای جز سعی و کوشش او نیست»

 

توسل:

تلاشِ تنها و بدون توجه به اسباب و علل هستی کم فایده است. درخواست از خداوند مهربان و حکیم و از طریق توسل به اولیاء حق، که واسطه فیض الهی هستند؛ یکی دیگر از اجزاء این زنجیره ارزش است.

باید برای برکت دهی به کارها و کسب توفیق به آن ها متوسل شد. همان محمد (ص) و علی (ع) و فاطمه (س) و حسن (ع) و حسین (ع) و نه نور مقدس از فرزندان حسین (ع)

لذا فرمود: «یا أیُّها الّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّه وَابْتَغُوا الیهِ الوَسِیلَه»[۳] [4] یعنی: «ای مؤمنان از مخالفت فرمان خدا بپرهیزید و برای تقرب به او وسیله ای بجویید»

 

توکل:

پس از تلاش و توسل، برای تکمیل زنجیره ارزش عمل می بایست بر خداوند حکیم و ارحم الراحمین توکل نمود؛ و منتظر نتایج آن شد. نتیجه هر چه باشد انسان مومن مأجور است؛ چون تلاشش را کرده، توسل را نموده و اینک وقت توکل است.

لذا فرمود: «انما المومنون الذین اذا ذکر الله و جلت قلوبهم و اذا تلیت علیهم آیاته زادتهم ایمانا و علی ربهم یتوکلون‏»[۴] [5] یعنی: «مومنان واقعی کسانی هستند که به هنگام یاد خدا قلبشان می‏ترسد و به هنگام تلاوت آیات خدا، ایمانشان زیادتر می‏شود و اینان بر پروردگارشان توکل‏ می‏کنند»

پس «فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ»[۵] [6] یعنی: «و چون قصد کاری کنی بر خدای توکل کن ، که خدا توکل کنندگان را دوست دارد»

….

لذا تلاش، توسل و توکل را فراموش نکنیم.

———————————

[۱] [7] Chain Value

[۲] [8] سوره مبارکه النجم آیه ۳۹

[۳] [9] سوره مبارکه مائده آیه ۳۵

[۴] [10] سوره مبارکه انفال آیه ۲

[۵] [11] سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۵۹