- وب سایت مهندس علي ماهرالنقش - http://www.amaher.ir -

چه کسانی را به کار نگیریم

یکی از سوالاتی که برای هر مدیر و مسئولی مطرح می شود، این است که با چه شاخص هایی همکاران سازمانش را انتخاب کند؛ که دارای حداکثر کارآیی و اثربخشی باشند، و طبیعی است که متناسب با هر شغلی فرد می بایست دارای دانش، توانایی ها و مهارت های خاص خود باشد.[۱] [1]

 

اما در این مورد علاوه بر شاخص های اثباتی فوق، تعدادی شاخص انکاری نیز داریم، یعنی فرد نباید این ویژگی ها را داشته باشد؛ که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

 

۱- کسی که از انجام کاری اکراه دارد را بکار نگیریم. چنانچه امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند: «فَإِنَّ الْمُتَکَارِهَ‏ مَغِیبُهُ خَیْرٌ مِنْ مَشْهَدِهِ وَ قُعُودُهُ أَغْنَى مِنْ نُهُوضِه»[۲] [2] یعنی کسی که کراهت دارد، نبودنش بهتر است از بودنش، و نشستنش بهتر از برخاستن و یارى نمودنش است! بنابراین به کسی که اکراه دارد اصرار نکنید، زیرا ضررش بیشتر از نفعش هست!

 

۲- کسانی که دارای شک و شبهه در کار هستند و به آن ایمان ندارند. زیرا باعث ایجاد شک و اضطراب و تفرقه در درون سایر افراد سازمان خواهند شد. شاید بتوان این مطلب را از آیات ۴۵ تا ۴۷ سوره توبه برداشت نمود.

 

«إِنَّما یَسْتَأْذِنُکَ‏ الَّذینَ لا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ ارْتابَتْ قُلُوبُهُمْ فَهُمْ فی‏ رَیْبِهِمْ یَتَرَدَّدُونَ (۴۵) وَ لَوْ أَرادُوا الْخُرُوجَ‏ لَأَعَدُّوا لَهُ عُدَّهً وَ لکِنْ کَرِهَ اللَّهُ انْبِعاثَهُمْ فَثَبَّطَهُمْ وَ قیلَ اقْعُدُوا مَعَ الْقاعِدینَ (۴۶) لَوْ خَرَجُوا فیکُمْ ما زادُوکُمْ إِلاَّ خَبالاً وَ لَأَوْضَعُوا خِلالَکُمْ یَبْغُونَکُمُ الْفِتْنَهَ وَ فیکُمْ سَمَّاعُونَ لَهُمْ وَ اللَّهُ عَلیمٌ بِالظَّالِمینَ (۴۷)»

 

یعنی: « تنها کسانى که به خدا و روز جزا ایمان ندارند و دلهایشان به شک افتاده و در شک خویش سرگردانند از تو اجازه مى‏خواهند – اگر آنها (راست مى‏گفتند، و) اراده داشتند که (بسوى میدان جهاد) خارج شوند، وسیله‏اى براى آن فراهم مى‏ساختند! ولى خدا از حرکت آنها کراهت داشت؛ از این رو (توفیقش را از آنان سلب کرد؛ و) آنها را (از جهاد) باز داشت؛ و به آنان گفته شد: با «قاعدین» [کودکان و پیران و بیماران‏] بنشینید! – اگر آنها همراه شما (بسوى میدان جهاد) خارج مى‏شدند، جز اضطراب و تردید، چیزى بر شما نمى‏افزودند؛ و بسرعت در بین شما به فتنه‏ انگیزى (و ایجاد تفرقه و نفاق) مى‏ پرداختند؛ و در میان شما، افرادى (سست و ضعیف) هستند که به سخنان آنها کاملًا گوش فرامى‏دهند؛ و خداوند، ظالمان را مى‏ شناسد.»

—————————-

[۱] [3] KAS&A Model

[۲] [4] نهج البلاغه نامه ۴