امیرالمومنین امام علی علیه السلام درباره ریشه و منشأ فساد چنین می فرمایند: فساد توده ی مردم، ناشی از فساد خواصّ است. خواصّ، به پنج گروه تقسیم می‌شوند:      📚عالمان که راهنمایانِ به سوی خدایند      📿پارسایان که راه رسیدن به خدایند،      💰بازرگانان که اُمنای خدایند،      ⚔رزمندگان که یاوران دین خدایند      👤و […]

درود و رحمت بیکران الهی بر شهید والا مقام مرتضی مطهری مطلب صوتی تصویری زیر را چند بار گوش کنید   جامعه ایران یک جامعه مرده است و وای به حال مصلحان چنین جامعه ای.  

خداوند امر به جهاد با کفار و مشرکین و منافقین نموده و این جهاد از ازل بوده و تا ابد ادامه دارد و خداوند حکیم اجر مؤمنان و مجاهدان راهش را ضایع نمی‌کند. «أَنَّ اللَّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُؤْمِنِینَ»[۱] و اجر این جهاد شهادت است و هر چه جهاد سخت‌تر و اخلاص بیشتر باشد، شهادتش […]

به نقل از جامعه خبری تحلیل الف علی ماهرالنقش،  ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۲۰:۵۹  ۳۹۸۰۶۱۶۱۶۵ ———————————————————– یَا مُدَبِّرَ الْأُمُورِ   اجازه دهید به‌جای صحبت‌های خسته‌کننده تئوریک درباره بی‌تدبیری، شما را با یک مصداق بارز و عینیِ بی‌تدبیری آشنا کنم. سفری داشتم به یکی از کشورها و در آنجا با اوضاع عجیب و غریبی برخورد کردم که اگر […]

به نقل از سایت الف – ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ https://www.alef.ir/news/3971225095.html یکی از آفاتی که جامعه و بلکه نظام اسلامی ایران را مورد تهدید جدی قرار داده و متأسفانه برخورد قابل قبولی در رفع آن نشده، «فساد» است؛ اعم از فساد اقتصادی، فساد سیاسی، فساد اجتماعی و فساد فرهنگی. برای همین هم بود که رهبری معظم […]

وزن دهی به شاخص ها، متغیرها، مولفه ها و … یکی از موضوعات رایج و پرکاربرد در مدل های تصمیم گیری به حساب می آید و در سازمان های مختلف و حتی در تصمیم گیری های شخصی کاربرد دارد. در این مقاله با ارائه یک مثال، به یکی از مدل های وزن دهی به شاخص […]

سرویس فرهنگی از کتاب ” مدل مدیریت جامع فرهنگ ” در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی رونمایی شد. یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۱ . . به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در جلسه امروز (۱۴ آذرماه) کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از کتاب “مدل مدیریت جامع فرهنگ” رونمایی شد. کتاب “مدل مدیریت جامع فرهنگ” […]

بازنشر از سایت الف/ . هم زمانی انتشار این مقاله با ابلاغ سیاست های کلی انتخابات، توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را به فال نیک می گیرم، و امیدوارم بتوانیم شبیه سازی اندکی از شرایط نموده و ضرورت بازمهندسیِ نظام انتخاباتی و بازنگری جدی در شاخص­های تأیید صلاحیت­ها را در حد مقدور تبیین نماییم. […]

موضوع مدیریت بحران یکی از نیازهای آموزشی سازمان هایی است که در یکی از عرصه های اقتصادی، صنعتی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و دفاعی فعالیت می نماید. چرا که هر سازمانی دارای رقبایی است که در صدد پیشی گرفتن از او در عرصه بازار هستند؛ و بحران سازی از سوی رقبا در شرایط فعلی امری طبیعی […]

کلمه سناریو از عبارت لاتین (Scenario) گرفته شده، و دارای معنی واحد، و تعابیر متفاوتی در حوزه های مختلف کاربردی آن است. در عالم هنر کلمه سناریو به عنوان متن یا نمایشنامه ای است که فیلم یا تئاتر بر اساس آن تولید و ایجاد می شود. در این متن تمامی عوامل فیلم، نقش آنها، دیالوگ […]

ساختار شکست کار معادل کلمه لاتین Work Breakdown Structure – WBS است. کاربرد این واژه که در بر گیرنده یک ابزار کارآمد در سیستم های کاری مختلف است، تسهیل کننده و سازماندهی کننده در انجام یک پروژه، یک موضوع، و یا یک فعالیت است. بدین صورت که آن مقوله را در سطوح مختلف تقسیم­بندی می­کند، […]

دو چالش اصلی امروز فرهنگ کشور، یکی عدم وجود نظام جامع فرهنگ است تا همه داشته ها، قوت ها، توانمندی ها و امکانات خود را در یک منظومه واحد و منطقی قرار داده و در راستای ارتقاء سطح فرهنگ به کار گیریم، و دیگری عدم تدوین مدل های عملیاتی و اجرایی دینی (عدم تدوین سبک […]

شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از شجره های طیّبه ای است که پس از انقلاب اسلامی به دست مبارک امام خمینی (ره) غرس شده و در طول زمان حیات خود، همواره از حمایت بی بدیل رهبری معظّم انقلاب بهره مند بوده است. لیکن فرآیند عملکردی، میزان اثربخشی، نوع سازمان دهی و پاره ای مسائل دیگر […]

چاپ این نوشته

قرارگاه فرهنگ فارس هم اعلام موجودیت کرد

 قرارگاه فرهنگقرارگاه فرهنگی استان فارس با ابلاغ رئیس شورای فرهنگ عمومی استان، رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، قرارگاه فرهنگی استان فارس با ابلاغ رسمی آیت‌الله ایمانی، فعالیت خود را برای مدت یک‌سال و به‌شکل آزمایشی در این استان آغاز کرد.

این قرارگاه در راستای کاستن از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و جهت هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های فرهنگی استان است که رویکرد عملیاتی و ورود در موارد و مباحث روز و مورد ابتلا جامعه را در دستور کار دارد.

ارکان این قرارگاه فرهنگی را که نماینده ولی فقیه در استان فارس به عنوان فرمانده و استاندار فارس به عنوان جانشین، هدایت آن را برعهده دارند، شامل؛ معاون هماهنگ کننده به انتصاب نماینده ولی فقیه در استان، رئیس دفتر قرارگاه،‌ معاونت رصد فرهنگ، معاونت برنامه‌ریزی عملیاتی و معاونت پیگیری و نظارت، است.

به گزارش ایسنا؛ قرارگاه فرهنگی به عنوان بازوی توانمند شورای فرهنگ عمومی در جهت عملیاتی کردن مصوبات این شورا و اسناد بالادستی عمل می‌کند و امور اجرایی قرارگاه، توسط معاون هماهنگ کننده انجام خواهد شد.

در دستورالعمل اجرایی شکل‌گیری قرارگاه فرهنگی فارس تاکید شده است که سازماندهی قرارگاه باید به نحوی انجام ‌گیرد که توان عملیاتی کردن اسناد بالادستی و مصوبات شورای فرهنگ عمومی را داشته باشد. لذا قرارگاه فرهنگی از حیث نظریه پردازی و سیاست‌های کلی،‌ تابع شورای فرهنگ عمومی است.

همچنین قرارگاه فرهنگی دارای یک شورای قرارگاه، سه معاونت و یک رئیس دفتر است و شورای قراگاه با حضور معاون هماهنگ کننده، رئیس دفتر و معاونین وی و افراد حقوقی و حقیقی به پیشنهاد معاون هماهنگ کننده قرارگاه و تایید فرمانده قرارگاه، تشکیل می‌شود.

معاونت‌های قرارگاه شامل سه معاونت به نام‌های معاونت رصد فرهنگ؛ معاونت نظارت و پیگیری؛ و معاونت برنامه ریزی است که زیر نظر معاون هماهنگ کننده قرارگاه فعالیت می‌کنند.

معاونت رصد فرهنگ، رسالت رصد اطلاعات فرهنگی در استان از تمام مراکز و نهادهای فرهنگی جهت آسیب‌شناسی و تعیین اولویت های اقدام را بر عهده دارد. این معاونت به مسئولیت اداره کل صدا و سیمای مرکز استان فارس تشکیل می‌شود.

 معاونت برنامه‌ریزی، رسالت برنامه نویسی و ارائه طرح‌های عملیاتی متناسب با اطلاعات به دست آمده از معاونت رصد فرهنگ و اولویت‌های ابلاغ شده از شورای قرارگاه،‌ جهت طرح در جلسه شورای قرارگاه را بر عهده دارد. این معاونت با مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌شود.

معاونت پیگیری و نظارت،‌ رسالت پیگیری مصوبات قرارگاه را تا تحقق کامل مصوبات بر عهده دارد. این معاونت با مسئولیت مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تشکیل می‌شود.

رئیس دفتر قرارگاه، رسالت تشکیل جلسات هفتگی،‌ دریافت اسناد بالادستی و مصوبات شورای فرهنگ عمومی و انعکاس آن به رئیس قرارگاه و نیز انجام پشتیبانی‌های داخلی را بر عهده دارد. رئیس دفتر قرارگاه وظیفه ابلاغ مصوبات به معاونت‌های عملیاتی قرارگاه و نیز دستگاه‌های فرهنگی را بر عهده دارد.

تعیین مکان، تجهیز و هزینه‌های جاری قرارگاه از طریق استانداری تامین می‌شود و هر یک از معاونین به دلیل نبود امکان حضور دائم در قرارگاه، فرد واجد شرایطی را به عنوان جانشین تعیین و در دفتر خود در محل قرارگاه مستقر خواهند کرد.

همچنین و با توجه به فراوانی ادارات، مؤسسات، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و مردم نهاد و همچنین کثرت موضوعات فرهنگی، معضلات و آسیب‌های اجتماعی، جهت دسترسی مناسب و به موقع به اطلاعات فرهنگی و نیز انجام برنامه ریزی و نظارت فراگیر، پرتال جامع فرهنگی استان فارس راه‌اندازی می‌شود.

تمام واحدهای فرهنگی دولتی و مردم نهاد به این پرتال متصل خواهند بود و برای هر واحد یک کد تعریف می‌شود که سطح دسترسی برای آن مشخص شده است و معاونت رصد فرهنگ به همه کدها دسترسی دارد. مدیریت پرتال جامع فرهنگی در اختیار معاون هماهنگ کننده قرارگاه قرار دارد.

شورای قرارگاه برای تعیین اولویت فرهنگی در هر منطقه برنامه آمایش سرزمینی فرهنگی را فراهم می‌کند و اولویت هر منطقه را در پرتال قرار می‌دهد.

هر واحد فرهنگی با توجه به اولویت فرهنگی مشخص شده، برنامه شش‌ماهه خود را وارد پرتال می‌کند. با توجه به زمان بررسی برنامه‌ها، هر واحد فرهنگی باید سه ماه زودتر برنامه شش‌ماهه را ارائه کند.

معاونت برنامه‌ریزی، بعد از بررسی برنامه‌های ارائه شده، به هدف هم‌افزایی ظرفیت واحدها و جلوگیری از موازی‌کاری، برنامه جمع‌بندی شده خود را به شورای قرارگاه ارائه می‌کند.

برنامه‌های تایید شده در شورای قرارگاه، همراه با زمان‌بندی دقیق اجرای آن به واحد فرهنگی مربوطه ابلاغ شده و نیز در اختیار معانت پیگیری ونظارت جهت ارزیابی روند اجرا قرار می‌گیرد.

http://fars.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=29792

دیدگاه خود را به ما بگویید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.